Çocuklar nasıl ikna edilir?

Çocuk Ne Demek?

Çocuk, meraklı, saf, temiz, günahsız ve ebeveynlerin dünyadaki mutluluk kaynağı olarak tatlı ve sevimli, kendi dünyalarında farklı bir yaşantısı olan ergenlik dönemi ve bebeklik dönemi arasındaki insandır.

Çocukları İkna Etmek

Çocuklar inatçı, hareketli ve huzursuz olduklarında ebeveynlere zor anlar yaşatmaları aşikardır. Bu dönemler genelde 2-4 yaş dönemi olarak bilinir. Bu dönemlerde çocuğu ikna etmek zor bir hal almaktadır. Çocukların ebeveynlerine karşı kendi istediklerini yaptırmaya çalışma yöntemlerinden biri ağlayarak amacına ulaşma yöntemidir. Çocuklar, özellikle 2-4 yaş arasındaki dönemde her istedikleri olsun isterler, aksi bir yanıt verildiğinde mesela hayır gibi veya tatmin edici bir cevap alamadıklarında ağlamaya çalışıp ebeveynlerin duygusallıklarından da yararlanıp amaçlarına ulaşmaktadırlar. Bu durumda hayır demektense istediklerinin neden olmaması gerektiğini iletişim kurarak yapıcı bir şekilde anlatıp, bunu da boyu hizasına eğilip göz teması kurarak ikna etmeye çalışmak, ona karşı ilgili olmak, sevgi göstermek etkili bir yöntemdir. Eğer çocuk ikna edici bir cevap alamayıp hala ağlıyorsa, ortamdan uzaklaşıp kendisine sakinleşmesi için zaman tanımalı, kızmaktan, itip kakmaktan uzak durulmalıdır.

Çocuk ağlayıp her istediği yapıldığında ipleri eline almış demektir ki buda ileriki yaşlarında ebeveynin vermek istediği bilgiyi almakta zorlanacak belki de kabullenmeyecektir, o yüzden ebeveynin çocuğa vermek istediği bilgiyi, kuralları bu yaşlarda vermeli ve geri adım atılmamalıdır. Bu kurallar ahlak, görgü, okul, çevre, toplum, trafik kuralları vb. gibi. Bu konuları çocuğa anlatmak ve onun öğrenmesini sağlamak sanıldığı gibi kolay değildir. Öncelikle sabırlı olmak gerekiyor, onun için çocukla oyunlar oynayıp hem çocuğun istediği hem de ebeveynin sıkılmayacağı bir ortam hazırlamalı ki oyun bittikten sonra çocuğa verilmesi gereken bilgiler kolaylıkla aktarılsın. İşte bu etkili bir yöntemdir. Bu durumda her iki tarafında istediği olmuş olacaktır. Çocukların hoşlanmadığı ve alışmakta zorluk çektiği ihtiyaçlarından olan yemek yemek, tuvalete gitmek ve uyumak, ebeveynlerin en çok zorlandığı konulardandır. Çocuklara hadi oğlum hadi kızım yemek ye veya hadi uyu demek yerine, çocuklar şu an yemek saati veya uyku saati demek daha faydalı olacaktır. Genelde çocukların istekleri bitmez. Bu durumda yapılacak en mantıklısı yemekten önce herhangi bir şey istediklerinde oyun vs. gibi, ozaman ebeveynin yemeğimizi yersek oyunumuzu oynayabileceğimizi yani onu bir nevi ödüllendirmeyle ikna etmiş olacaktır.