Deprem sırasında yapılması gerekenler
Deprem sırasında yapılması gerekenler

Depremden nasıl korunuruz, deprem anında veya deprem sonrasında neler yapmalıyız? Depremden korunma yöntemleri

Türkiye’de uzun zamandan sonra ardı ardına gelen depremlerden sonra  gözler deprem sırasında yapılması gerekenler sorusunun cevabına çevrildi. Milyonlarca vatandaş sürekli olarak depremlerden nasıl korunulur, deprem anında veya deprem sırasında neler yapmalıyız gibi oldukça merak edilen soruların yanıtlarını araştırmaya çalışıyor. Konuyla alakalı olarak en çok merak edilen sorulardan biri ise depremden korunma yöntemleri olarak kayıtlara geçmiştir. İşte aranan bu soruların yanıtları…

Depremden nasıl korunuruz, deprem anında, sırasında neler yapmalıyız? Depremden korunma yöntemleri

Elazığ’da dün akşam saatlerinde meydana gelen ve AFAD tarafından 6.8 şiddetinde olduğu açıklanan korkutan depremde bir çok bina ve işyeri zarar görmüş, bir çok vatandaşımız ise göçük altında mahsur kalmış, malesef bir çok vatandaşımız ise ölmüştü. Büyük korku yaratan bu deprem sonrası vatandaşlar “Deprem anında ve sonrasında neler yapmalıyız” diye birbirlerine sorar, internette aramalar gerçekleştirdiler. İşte AFAD’ın resmi sitesinde yer alan güncel bilgilere göre deprem anında veya sonrasında yapılması gerekenler ve depremden korunma yöntemiyle ilgili püf noktalar…

DEPREM SIRASINDA NASIL DAVRANMALIYIZ?

– Deprem anında; pencere, cam, kapılardan, aydınlatma tesisatı veya aydınlatma armatürlere kadar üzerinize düşecek bütün eşyalardan uzak durun.

– Merdivenlere, asansörlere veya çıkışlara doğru koşmayın. Sarsıntı esnasında binayı terk etmeye çalışmayın.

– Bina dışında açıkbir  alandaysanız; Enerji hatlarından, diğer binalardan, direklerden, ağaçlardan ve duvar diplerinden uzakta durun.

– Karayolunda seyir halindeyken sarsıntı olduğu sırada bina, ağaç, trafik levhaları, aydınlatma direkleri, üstgeçit altlarında durmayın, yolu kapatmadan sağa yanaşıp depremin bitmesini bekleyin.

 DEPREM SONRASI NELER YAPMALIYIZ?

– Sarsıntı durduktan hemen sonra, etrafınızı dikkatlice gözetleyerek çevreniz ve kendi emniyetinizden emin olduktan sonra binayı terk etmelisiniz.

– Evinizde Kalmış iseniz gaz kokusu duyup duymadığınıza bakın eyer gaz kokusu alıyorsanız, gaz vanasını kapatıp, camları ve kapıları açın, ardından binayı terk edin.

– Sarsıntı bittikten hemen sonra acil durum çantanızı yanınıza alarak toplanma bölgesine doğru ilerleyin.

– Sarsıntı geçtikten sonra en önemli unsur gaz vanalarını kapatmak, elektrik şalterleri indirmek ve su vanalarını kapatmak olmalıdır.

– sahil kasabasında veya sahile yakın bir yerde oturuyorsanız tsunami tehlikesine karşı sahil bölgesinden hızla uzaklaşıp deniz seviyesinin üstünde bir yerlerde bekleyin.

– Deprem sonrası ilk 72 saatte, ilk yardım veya kurtarma ekipleri size ulaşana dek acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayabileceğiniz bir afet ve acil durum çantası hazırlayın.

– Deprem sonrası yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı, engelli ve hamilelere öncelik tanıyın ve onların ihtiyaçlarını gidermeye çalışın.

DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANMALI?

Deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir.

Doğal afetler gerçekleştikten hemen sonra ihtiyaç duyacağınız malzemelerin içerisinde bulunduğu bir Afet ve Acil Durum çantası hazırlanmalı ve panik anında kolay alınabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi veya kişiler (yaşlılar, bebekler, engelliler, evcil hayvanlarınız) varsa gerekli olacak bütün ihtiyaçları da içermelidir.

GIDA

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (erken bozulmayan) gıdalar (Konserve, meyve suyu, kuru meyveler, tahin–pekmez, vb.).

GİYECEKLER

Yağmurluk

İç çamaşırı

Çorap

İklime uygun giysiler

SU

Her bir aile üyesi için gerekli olan su miktarı hesaplanarak su stoklaması yapın

ÖNEMLİ BELGE FOTOKOPİLERİ

Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)

Pasaport, banka cüzdanı vb.

Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)

Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri

Zorunlu Deprem Poliçesi

Diplomalar

HİJYEN MALZEMELER

Sabun ve Dezenfektanlar

Diş fırçası ve macunu

İlk yardım çantası

Uyku tulumu veya battaniye

Çakı, düdük, küçük makas

Kâğıt, kalem

Islak mendil

Tuvalet kâğıdı

Hijyenik ped

DİĞER MALZEMELER

 

Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)