EPOKSİ ÖZELLİKLERİ VE ÇEŞİTLERİ
EPOKSİ ÖZELLİKLERİ VE ÇEŞİTLERİ

Epoksi Döşemeler Kullanım Alanları ve Özellikleri

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yapı unsurları da önemli ölçüde gelişme göstermektedir. Bir cephe kaplama unsuru olan epoksi kullanım özellikleri bakımından son derece idealdir. Malzemenin şeffaf, işlemeye müsait ve canlı yapısı oldukça orijinal epoksi modellerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu bazen bir doğa unsuru, hayvanlar alemi, ışık ve parlaklık unsurları ile sadelikten hoşlananlar için düz bir görünüm içerebilir. Yüzeyin içeriği tamamen sizlerin ve tasarımcıların talepleri ve hayal gücü ile doğru orantılıdır. Bu özellikleri sıralamak gerekirse;

  1. Betona çabuk yapışması ve yapısal olarak uyum sağlayabilmesi
  2. Zengin renk çeşitliliği ve kullanım alanında sınırlamanın olmaması, diğer doğal koşullar ve yapı unsurlarına karşı adaptasyon sağlaması. Alt ve üst sistemlerle alakalı sıvı temaslarına uygunluk göstermesi,
  3. Dışarıdan gelen darbelere karşı dayanıklılık gösterebilmesi,
  4. Hijyenik ve antibakteriyel özelliğinin yanında pratik bir şekilde temizlenebilmesi,
  5. Çatlama, çökme ve çeşitli kimyasal oluşumlara karşı dayanıklılık,
  6. Hızlı, pratik ve kolay uygulanabilme özelliği sayesinde zamandan, paradan ve malzemeden tasarruf sağlanabilmesi epoksi kaplama yüzeylerinin yapı unsuru olarak kullanımını cazip kılmıştır. Diğer taraftan çok yönlü kullanım özelliği sayesinde hem dış hem de iç yüzey yapı uygulamalarında sıklıkla rastlanmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri ve Özellikleri

1.Minerva Epoxy WB – Su Bazlı Epoksi Kaplama

Bu tür kaplama yüzeylerini garaj, ambar, fabrika ve imalathaneler gibi geniş alanlarda uzun soluklu ve kaliteli çözüm sağlar. Bu epoksi modelinin diğerlerinden farkı su bazlı olmasıdır. Bu özellik sayesinde son derece dayanıklı bir işlevseldir.

2. Minerva Epoxy Clear

Beton ve taş gibi sert zemin yüzeyler için özel olarak üretilen şeffaf epoksi kaplama temiz, pürüzsüz ve muazzam bir görüntü arz eder.  Özellikle kapalı alanlar için oldukça ideal bir kullanım özelliğine sahiptir.

3.Minerva Floorseal Clear

Genel olarak baktığımızda epoksi modellerindeki çeşitlilik ufak farklılıklarda birbirinden ayrılır. Minerva floorseal kir, yağ, aşındırıcı etkenler ile kaplama yüzeyi arasında bir set oluşturur.

4. Minerva Epoxy Standart – Duvar Epoksi Kaplama

Bu tür epoksi kaplamalar mutfak, bilgisayar ve otomasyon cihazlarının bulunduğu alanlar, hastane, okul ve üretim sektörlerinin yürütüldüğü alanlara kullanılıyor.

5. Minerva 200 TB Kimyasal Maddelere Çok Dayanıklı Epoksi Kaplama

Bu tür epoksi kaplama modeli diğerlerine göre biraz daha dayanıklıdır ve sert hava koşullarına maruz kalan alanlar için kullanılır.  Bunlara kanalizasyon, gübre fabrikaları, paslanmaya müsait yerlerde, gıda sektörü ve tankların kullanıldığı alanlarda uzun süreli kullanım için oldukça idealdir.EPOKSİ ile ilgili görsel sonucu